Tren Müzesi ( Selçuk , Çamlık ) Talep

Türkiye’nin ilk demiryolu olan İzmir – Aydın demiryolu Çamlık’tan geçtiği için Çamlık’ta kurulmuş. Yapımı 1866 yılında tamamlanan demiryolunun üzerinde bulunan ve 1991 yılında kurulan açıkhava müzesi, 36 lokomotife ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en büyük buharlı lokomotif koleksiyonlarından birine sahip olan Çamlık Demiryolu Müzesi, Avrupa’da da sayılı lokomotif müzeleri arasında. Cumhuriyet dönemi öncesinde Aziziye olarak bilinen bölge, Atatürk’ün birkaç gün kaldığı İzmir seyahatinden sonra Atatürk’ün isteği üzerine Çamlık olarak değiştirilmiş.

Müzede birçok ülkeden çeşitli buharlı lokomotifler açık alanlarda sergileniyor. Aralarında Fransız, Amerikan, İsveç, İngiliz, Çekoslovak ve Alman yapımı buharlı lokomotiflerin sergilendiği müzede, kapısı açık lokomotiflere girip, aksamlarını, düzeneklerini yakından incelemeniz mümkün. Böylece lokomotifleri dışarıdan değil, içeriden de görmüş oluyoruz. 1891 ile 1951 yılları arasında üretilen lokomotifler arasında en eski lokomotif İngiliz Stephenson tarafından üretilmiş.

Müzede sergilenen yolcu vagonlarından biri Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılan vagonlardan. 1926 yılında, Almanya’da Atatürk için, sıradan vagonlardan farklı olarak teknoloji ve güvenlik açısından daha üst seviyede özel olarak üretilmiş. Vagonda bir toplantı salonu, tam donanımlı bir mutfak, özel tasarlanmış bir banyo ve yatak odaları bulunuyor. Ziyaretçiler her odayı gezebiliyor.

Vagonun banyosu lüks sayılabilecek seviyede. Sıcak soğuk su ayarlı lavabosunun yanında bir de küvet bulunuyor. 1937 yılında kadar yurt genelinde birçok noktaya bu vagonda hareket etmiş, 1937 yılında Çamlık’taki bu istasyona gelerek yönetimi buradan sağlamış.

Müzede, lokomotiflerden başka sergilenen yaşını doldurmuş araçlar da yer alıyor. Vinç, su pompaları, yolcu vagonları ve tamir atölyesi görebileceğiniz araçlardan. Tamir atölyesinin içi biraz karanlık, içeride ne olduğunu görebilmeniz için gözünüzün alışması gerekiyor. Müzede, tamir atölyesinin yanındaki odada Atatürk’ün tren temalı fotoğraflarını görebilirsiniz.

Bir yorum yaz