Altın Güvercin Beste Yarışması 2019 Talep

Kuşadası Altın Güvercin 2019 Beste Yarışması’nın Ön Jüri’si Point Otel’de toplanarak 2 günlük değerlendirme sonucunda yarışmanın 10 finalistini belirlemiştir. Jüri Başkanlığını Turhan YÜKSELER’in (Kompozitör-Orkestra Şefi) üstlendiği Ön jüri şu isimlerden oluşmuştur: Ali Rıza TÜRKER (Prodüktör ve Organizatör), Bora AYANOĞLU (Besteci-Yorumcu-söz yazarı-tiyatrocu-sinemacı), Gür AKAD (Müzik Adamı), Nino VARON (Müzik Adamı) ve Tarkan GÖZÜBÜYÜK (Prodüktör-Pentagram Üyesi), Yusuf BÜTÜNLEY (Besteci-Yorumcu-Aranjör-Tonmaister). Geleneksel yarışmaya bu yıl 307 beste katılmıştır. Yapılan teknik değerlendirmeler sonucunda 10 finalist parça ile 2 yedek parçayı belirlenmiştir.

07 Eylül 2019 Cumartesi gecesi, Kuşadası’nda düzenlenecek ve ulusal bir TV kanalından naklen yayınlanacak olan, Altın Güvercin Beste Yarışması’nın Finali’nde yer alacak şarkılar ve yaratanları şu isimlerdir:

PARÇA ADI BESTECİ SÖZ YAZARI YORUMCU
SEN BANA CANLI LAZIMSIN GÖKÇE ÖZGÜL GÖKÇE ÖZGÜL GÖKÇE ÖZGÜL
FESTİVAL CAN EROL CAN EROL CAN EROL
PROVA SELAHATTİN ERHAN SELAHATTİN ERHAN DUYGU KARAKUŞ
MASALLAR ŞEHRİ HAKAN BUDAK HAKAN BUDAK HAKAN BUDAK
GURBET TÜRKÜSÜ GÖKMEN ADIGÜZEL GÖKMEN-ZEYNEP ZEYNEP TÜRKEŞ
ÖLMÜŞÇESİNE NESLİHAN DEMİRTAŞ NESLİHAN DEMİRTAŞ NESLİHAN DEMİRTAŞ
BİR UMUT VAR MİNE MUCUR NEBİ BİRGİ SERRA HEPGÜL
KORKARIM K. GÖKHAN VAROL S. AYPER YELBİZ DİDEM EZGİ KURT
KAF MASALI HÜLYA ÖZDEMİR HÜLYA ÖZDEMİR KORAT ERİŞ
YENİDEN M. ÇAĞLAR YILDIRIM M. ÇAĞLAR YILDIRIM M. ÇAĞLAR YILDIRIM
YEDEKLER
SENSİN UNUTMA KORAY ÖZKUL KORAY ÖZKUL KORAY ÖZKUL

FİNALE DOĞRU…

Geçmiş yıllardaki müzik çalışmalarıyla tanınan bazı önemli besteci ve yorumcuların da yer aldığı finalistler: Kuşadası’na gitmeden önce İstanbul’da bir araya geleceklerdir. Yapılacak bu toplantıda orkestra şefi Turhan Yükseler, orkestra dağılımıyla ilgili kendilerine bilgi verecektir. 10 finalist besteci bu bilgilerin ışığında parçalarını final orkestrasına göre yeniden düzenleyecektir. Düzenlemeleri tamamlanan eserler Kuşadası’nda 3 kez prova yaptıktan sonra 07 Eylül 2019 cumartesi akşamı Amfi Tiyatro’da yapılacak büyük finalde muhteşem bir yarışmanın aktörleri olacaklardır.

Kuşadası 2019 Altın Güvercin Beste Yarışması’nın Büyük Orkestrasını Turhan Yükseler yönetecektir. Müzik otoriteleri ve halk jürisinden oluşan büyük jüri 1. 2. Ve 3. Olan ödül sahiplerini oylarıyla belirleyecektir.

Yarışma sonunda başarılı olan: 1. Besteciye; Altın Güvercin ve 50.000 TL. para ödülü,

2. Besteciye; Gümüş Güvercin ve 30.000 TL.  “      “

3. Besteciye; Bronz Güvercin ve 20.000 TL.    “  “ verilecektir.

Bir beste yarışması olmasına rağmen, geçmiş yıllardaki yarışmalardan da anımsanacağı gibi Altın Güvercin, Müzik dünyamıza çok değerli yorumcular kazandırmıştır. Bu nedenle finaldeki en başarılı yorumcuya da büyük jürinin oylarıyla en başarılı yorumcu ödülü verilecektir. Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın 20 yıllık geçmişinde birçok değerli müzisyen güzel bestelerinin yanında yorumculuk alanında da ödül sahibi olmuşlardır. Fatih Erkoç, Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Suavi, Cem Karaca, İzel- Çelik-Ercan, Eda-Metin Özülkü, Burak Uçkun, Asya, Burhan ve Serhan Şeşen, Ajlan Büyükburç, Şebnem Özsaran, Tayfun Duygulu, Işın Karaca, Caner Yemez, Cem Doğangil, Alper Kömürcü, Hale Özbaş, Nilgün Yavaşoğlu ve Neslihan Demirtaş gibi birçok sanatçı ödül alan isimler arasında yer almıştır.

Geleneksel yarışmanın bir diğer geleneksel ödülü ise rahmetli sanatçımız Barış Manço adına düzenlenen onur ödülüdür.

*Önemli Açıklama: Bestesi Şerafettin Çaylı’ya ait olan “Nefes” adlı parça başvuru öncesi You Tube platformunda yaygınlaştırıldığı için Şartnameye aykırı bulunmuş ve diskalifiye edilmiştir. Bunun yerine ilk yedekte yer alan ve bestesi Selahattin Erhan’a ait olan “Prova” adlı parça finalist tablosuna ilave edilmiştir.

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması 2019

Düzenleme Kurulu adına

Ali Rıza Türker

Bir yorum yaz